РУСКИ „СОВЕТ“

Русите остро му се закануваат на Ердоган: „Нека проучи малку историја и ограничи ги своите амбиции“

Заменикот на руската Државна дума, Михаил Шеремет, му порача на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да ги намали неговите амбиции и да не „фрла око“ на руска територија.

Извор: google

Заменикот на руската Државна дума, Михаил Шеремет, му порача на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да ги намали неговите амбиции и да не „фрла око“ на руска територија.

Претходно, по состанокот со украинскиот претседател Владимир Зеленски, Ердоган изрази поддршка за кримската платформа и истакна дека Турција ги поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, како и не признавање на анексијата на Крим.

Го советуваме Ердоган да ги ограничи своите амбиции и да не гледа на руски територии. „Со оглед на агресивната реторика на Ердоган, мислам дека би можеле да размислиме за охрабрување на нашите граѓани да се воздржат од летување во Турција, бидејќи никој не може да ја гарантира нивната безбедност“, изјави Шеремет за РИА Новости.

Според него, Ердоган пред сè треба да обрне внимание на ситуацијата во Турција.

Ако некој преземе непријателски чекори и се закани на руска територија, тогаш нема да чека долго за одговор. Нека проучи историја малку, Русија е остра кон секој непријател – рече заменикот.

Бонус видео…