РУШЕЊЕ НА СТАРИ РЕКОРДИ

Британија има рекорден број на нови случаи, Џонсон одржа прес-конференција

ЛОНДОН – Британија известува за рекорден број дневни случаи на корона од почетокот на пандемијата, дури 78.610 нови случаи во средата. Најголем број дневни регистрирани случаи досега имало на 8 јануари и изнесува 68.053, јавува Би-би-си.

Извор: google

ЛОНДОН – Британија известува за рекорден број дневни случаи на корона од почетокот на пандемијата, дури 78.610 нови случаи во средата. Најголем број дневни регистрирани случаи досега имало на 8 јануари и изнесува 68.053, јавува Би-би-си.

Велика Британија неодамна воведе задолжителни маски во повеќето затворени простори и сертификати за КОВИД за големи настани во Англија за да се намали ширењето на омикроните.

Британскиот премиер Борис Џонсон одржа прес-конференција. Заедно со Џонсон, шефот на англиското јавно здравство, проф. Крис Вити и д-р Ники Канани, директор на примарна грижа за NHS на Англија.

Џонсон пред прес-конференцијата изјави дека не исклучува воведување нови мерки.
Прес-конференцијата започна, на звучникот од кој зборува Џонсон пишува – „Вакцинирајте се со бустер, сега“.
„Апсолутно е важно луѓето сега да се вакцинираат со бустер доза“
Започна со повик за засилена вакцинација бидејќи омикрон продолжи да се шири низ целата земја.

„Секој возрасен во Англија од денес може да се вакцинира со бустер доза. Апсолутно е важно луѓето сега да се вакцинираат со бустер доза бидејќи се бележи рекорден број на највисоки случаи“, рече тој.

„Хоспитализациите само во Лондон се зголемуваат за речиси една третина“
„Стапката на удвојување на омикрон во некои региони сега е намалена на помалку од два дена“, рече тој, додавајќи дека хоспитализациите се зголемиле за 10 отсто на национално ниво за една недела и за речиси една третина само во Лондон.

„Секое лице што ќе ги засука ракавите за да се вакцинира со засилена доза, им помага на националните напори за борба против омикрон, без разлика дали стои во редот или резервира за вакцинација“, рече тој.

Велика Британија има двојно повеќе бустер вакцини по глава на жител од ЕУ и повеќе од двојно повеќе од САД, рече британскиот премиер.

„Да продолжиме вака, да го нападнеме Омикрон со се што имаме на располагање“, додаде тој.

Џонсон потоа ги повика луѓето да продолжат да носат маски, да проветруваат затворени простори и да тестираат дали одат на настани со многу луѓе или се среќаваат со ранливите.

„Ве молам, вакцинирајте се со засилена доза“, нагласи тој уште еднаш и му даде збор на Крис Вити, шеф на англиското јавно здравство.

„Две посебни епидемии“
Вити ја покажа моменталната состојба на пандемијата преку презентации и графикони. Тој рече дека Британија има „многу голем пораст“ на случаи и дека новите записи за нови инфекции ќе паднат во наредните недели.

Тој рече дека инфекциите со делта и омикрон предизвикуваат две „одвоени“ епидемии.

Тој додаде дека бројот на смртни случаи благо се намалува, но дека тоа не важи за Омикрон бидејќи тој штотуку пристигнал во ОК.

„Вакцините обезбедуваат огромна количина на заштита од делта варијантата, но тие се „помалку усогласени“ со омикрон“, рече Вити, додавајќи дека нивното усогласување се прави со брзо темпо.

„Делта не исчезнува поради омикрон“
Вити вели дека бројот на новозаразени со омикрон расте многу брзо и дека делтата не исчезнува.

Повеќето новозаразени луѓе во Лондон се заразени со омикрон, додаде тој, додавајќи дека очекува повеќето од хоспитализираните во наредните недели да бидат предизвикани од омикрон.

„Зголемувањето на инфекцијата значи дека ќе се зголемат и хоспитализацијата“, рече Вити.

„Продолжуваме со план Б“
Новинарите го прашаа Џонсон кога ќе биде време за нови мерки ако не беше сега.

„Продолжуваме со планот Б бидејќи расте бројот и имаме вакцина. Booster обезбедува одлично ниво на заштита“.

Истото прашање и беше дадено на Вити, која рече дека „министрите во моментов треба да избираат помеѓу навистина непријатни опции“ и дека во моментов не е јасно дали ќе се воведат нови мерки.

„Овој Божиќ ќе биде подобар од минатата година“
Вити истакна дека луѓето треба да „постават приоритети за нивното дружење и да одат по оние што навистина им се важни“.

„Не мешајте со луѓе што не морате“, додаде тој.

Џонсон рече дека постои „општ инстинкт за поголема претпазливост“, но нагласи „дека овој Божиќ ќе биде подобар од ланскиот“.

„Но, размислете двапати пред да одите на собир“, додаде тој.

Бројот на нови случаи е зголемен за речиси 20.000
Британската влада во вторникот потврди 59.610 нови случаи, што значи дека бројот на случаи се зголеми за речиси 20.000 за еден ден.

Во исто време, тие во средата објавија 656.711 дози бустер или трета доза вакцини, што е повеќе од 140.000 од претходниот ден. Во изминатите 28 дена починаа 165 лица кои имаа круна.

Научниците и владините советници се загрижени
Научниците и владините советници изразија загриженост за брзината со која омикрон се шири во ОК.

Шефот на Британската агенција за здравје и безбедност (UKHSA), д-р Џени Харис, претходно предупреди дека омикронот е „веројатно најзначајната закана“ од почетокот на пандемијата.
Времето да се удвои ширењето на варијантата сега е помалку од два дена во поголемиот дел од ОК, им рече таа на пратениците во Комитетот за избор на сообраќај.

Сепак, министерот за транспорт Грант Шапс рече дека владата верува дека мерките попознати како „план Б“ ќе траат до Нова година.

ОК беше меѓу првите што го подели мнозинството од населението и досега беше практично без мерки, освен на границите.