„СЕРИОЗНОСТА“ НА УРСУЛА

Во Брисел признаа дека ја отстраниле изјавата на Фон дер Лајен за украинските загуби

Европската комисија потврди дека ја отстранила информацијата за 100.000 загинати украински војници од изјавата на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен.

Извор: Урсула фон дер Лајен во Давос (EPA EFE -JV)

Европската комисија потврди дека ја отстранила информацијата за 100.000 загинати украински војници од изјавата на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен.

Тврдењето на Урсула фон дер Лајен дека Украина изгубила повеќе од 100.000 луѓе во конфликтот со Русија е избришано од Твитер профилот на претседателот на Европската комисија.

Европската комисија потврди дека ја отстранила информацијата за 100.000 загинати украински војници од видео пораката и писмената изјава на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Голема благодарност до оние кои укажаа на неточноста на податоците објавени во првата верзија на видео пораката. Проценката искористена од надворешни извори требаше да се однесува на загубите, односно на загинатите и ранетите и да ја покаже бруталноста на Русија“, изјави на Твитер портпаролката на Европската комисија, Дана Спинант, пренесе Тас.

Во првично објавеното видео и писмената изјава, Урсула фон дер Лајен изјави дека „повеќе од 100.000 украински војници и повеќе од 20.000 цивили загинале“ од почетокот на војната, но таа реченица е отстранета два часа подоцна и од видео пораката и писмената изјава.

Во Киев, тие се спротивставија на оваа бројка, наведувајќи дека останува на претседателот Володимир Зеленски и на украинските претставници да презентираат такви бројки.

Сергеј Никофоров, портпарол на украинскиот претседател, за украинските медиуми изјави дека таквите „чувствителни“ информации треба да ги објават само највисокиот воен командант на земјата, генерал Валериј Залужни, министерот за одбрана Алексеј Резников или самиот претседател.

Видео изјавата на Фон дер Лејен, која сега е достапна на Твитер, е долга 11 секунди и седум секунди пократка од првично објавената.