ДОВЕРБА КАЈ ПОТРОШУВАЧИТЕ

Кои марки на автомобили се најсигурни, а кои се на дното

Тестирани се 13.000 возачи, а во студијата беа вклучени 175 модели од 31 производител на автомобили. Како и порано, на овие списоци за сигурност доминираат автомобили произведени од Јапонија, а сега имаме увид во тоа и кои марки се најдоа на крајот.

Извор: google

Тестирани се 13.000 возачи, а во студијата беа вклучени 175 модели од 31 производител на автомобили. Како и порано, на овие списоци за сигурност доминираат автомобили произведени од Јапонија, а сега имаме увид во тоа и кои марки се најдоа на крајот.

Иако некои луѓе менуваат брендови секој пат кога ќе купат нов автомобил, повеќето сепак се верни на еден, најмногу заради сигурност. Британскиот „What Car?“ спроведоа истражување на 13.000 возачи за да утврдат кои автомобили возат и колку дефекти доживеале во последните 12 месеци, а нивното истражување го пренесе Авто клубот.

За секој дефект, од сопственикот било побарано да наведе колку чини поправката и колку време автомобилот поминал во сервис.

Врз основа на овие податоци, направена е единствена проценка на сигурноста за секој модел.

Вкупно 175 модели од 31 производител на автомобили се вклучени во истражувањето, па ако купувате автомобил, или само размислувате за промена, оваа листа е за вас.

10. БМВ
Оценка за сигурност: 95,2%
Ѕвездата кај брендот BMW е претходната генерација на Серија 1, која освои рејтинг на сигурност од 99,2%, веднаш зад X1 со 98,1%. Покрај тоа, вреди да се спомене и постарата Серија 5 (E39), која беше прогласена за најбезбедна луксузна лимузина, а кабриолетот и купето Серија 2 се покажаа како најсигурни во овие два сегмента.

Извор: google

9. Мазда
Оценка за сигурност: 95,2%
Два модели на Mazda се оценети со 98,0%: CX-3 и Mazda 6, што ги прави вторите најсигурни модели во својата класа. Покрај нив е MX-5 со 93,3%. Просечната оценка за сигурност е еднаква на оној на BMW: 95,2%.

Извор: google

8. Хонда
Оценка за сигурност: 95,3%
Покрај тоа што е исклучително практичен хечбек, Honda Jazz е и многу сигурен со рејтинг од 99,0%. Honda CR-V е исто така сигурна опција, без разлика дали станува збор за нов или половен модел. Најновиот модел постигна 97,9% и претходната генерација 94,8%.

Извор: google

7. Киа
Оценка за сигурност: 95,9%
И Корејците се сигурни, Киа доби 95,9%, а веднаш зад него е Хјундаи. Шампиони на оваа корејска марка се спортскиот теренец и премиум седанот Оптима, а двата модели се оценети со нешто повеќе од 96%. Веднаш под нив е плагин-хибридот Ниро, кој заработи 95,8%, скоро исто колку и Sportage и Optima.

Извор: google

6. Хјундаи
Оценка за сигурност: 96,3%
Барате мал автомобил што нема да ве изневери? Во тој случај, моделите на Hyundai треба да бидат на вашата потесна листа. Hatchback i20 доби скоро совршен рејтинг од 99,3%, а веднаш зад него, со 98,8%, има уште помал i10. Исто така вреди да се спомене и хибридот Ioniq, кој постигна 97,4%.

Извор: google

5. Шкода
Оценка за сигурност: 96,4%
При спроведувањето на истражувањето, сопствениците на градскиот автомобил Ситиго рекоа дека нивните автомобили немале никакви дефекти во последната година, што му даде совршен рејтинг на Ситиго од 100%. Ако сакате нешто со повеќе простор, Superb е исто така силен кандидат со рејтинг од 98,3%.

Извор: google

4. Мини
Оценка за сигурност: 96,8%
Според сопственикот на Mini, Countryman е најсигурен џип со рејтинг од 98,3%. Веднаш зад него е Клубман со 97,1%, а хечбек моделот освои 96,1%.

Извор: google

3. Тојота
Оценка за сигурност: 97,7%
Веројатно сте чуле во неформален разговор дека Тојота произведува некои од најсигурните автомобили и тоа е вистина. Како и Škoda Citigo, и Aygo добија совршени 100% од своите сопственици, а малку поголемиот Yaris не заостанува со 99,7%. Хибридните модели на Тојота се исто така сигурни, а Корола доби 98,4%.

Извор: google

2. Mitsubishi
Оценка за сигурност: 97,9%
Првите три места им припаднаа на Јапонците, а второто е Митсубиши. Приклучокот хибриден Outlander се покажа како импресивен, туркајќи го Mitsubishi на второто место на оваа листа. Постигна рејтинг на сигурност од 97,8%, а само 13% од сопствениците изјавија каков било проблем во последната година.

Извор: google

1. Lexus
Оценка за сигурност: 98,7%
Највисокото ниво на сигурност припаѓа на јапонската марка Lexus. NX и RX SUV постигнаа повеќе од 99% при спроведувањето на истражувањето, така што Lexus има златен медал.

Извор: google