НАТО БАРА НОВ ПРЕДИЗВИК

МОСКВА: Западот мора да престане да ја вооружува Украина, ова станува критично

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков во средата го повика Западот да престане да ја вооружува Украина и ја нарече ситуацијата околу европската безбедност „критична“, пренесе Интерфакс..

Извор: google

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков во средата го повика Западот да престане да ја вооружува Украина и ја нарече ситуацијата околу европската безбедност „критична“, пренесе Интерфакс. Претходно во средата, Кремљ соопшти дека тензиите околу Украина се зголемуваат и предупреди за испорака на оружје, воени маневри и летови на авиони на НАТО, на што меѓународните партнери на Русија треба да обрнат внимание.

Рјабков рече дека не верува дека постои закана од голема војна во Европа или на друго место и дека Москва нема планови за инвазија или освојување на Украина. Сепак, заканата Украина да стане уште поинтегрирана во НАТО е нешто што директно влијае на руските национални и безбедносни интереси, рече тој.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Москва се надева оти наскоро ќе пристигнат писмени одговори на нивните предлози за безбедносни гаранции. Од друга страна, Киев им се заблагодари на САД за воената помош.

Неколку западни земји најавија воена помош за Украина во последните денови, а Вашингтон најави дополнителни 200 милиони долари во средата.

Во понеделникот британскиот министер за одбрана најави дека ќе и достави на Украина лесно противтенковско оружје, додека Канада ќе распореди мал контингент специјални сили.

„Како што рековме, ние сме посветени на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и ќе продолжиме да ѝ ја даваме потребната помош“, изјави анонимен американски функционер, не откривајќи за каква помош станува збор.

На крајот на годината, дури и пред акумулацијата на руските трупи на украинската граница, Соединетите држави испорачаа воена помош од 450 милиони американски долари на Киев.

Извор: google

Десетици илјади војници долж границата
Русија собра десетици илјади војници долж границата со Украина и распоредува дополнителна воена опрема, но ги отфрла западните обвинувања дека подготвува инвазија на Украина. Расте притисокот врз германската влада да го користи гасоводот Северен тек 2 како оружје против Русија доколку ја нападне Украина бидејќи тој гасовод треба да повлече уште повеќе руски гас во Западна Европа.

Противниците на гасоводот, вклучувајќи ги Украина и САД, велат дека Северен тек 2 ќе ја направи Европа уште позависна од Русија. Еден ден откако рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретна со својот германски колега Анален Баербок, Песков рече дека е лошо за потрошувачите што гасоводот „Северен тек“ не е во функција.

„Лошо е за потрошувачите на гас и за економското закрепнување за време на пандемијата на Ковид-19 што Северен тек 2 не испорачува гас во Германија“, рече Песков.

Политизирањето на гасоводот Северен тек 2 е контрапродуктивно, рече Лавров во вторникот, а Баербок рече дека Берлин инсистира на одбрана на основните вредности, дури и ако треба да плати висока економска цена во случај на руска инвазија на Украина.

Русија бара писмени гаранции од НАТО дека повеќе нема да има проширување на НАТО на исток, како и повлекување на нејзините сили од земјите кои граничат со Русија. НАТО ги отфрли барањата, нагласувајќи дека алијансата има „политика на отворени врати“ за прашањето за приклучување.