ПРЕМИЕРКА НА ЕДЕН ДЕН

Шведска во ист ден доби нова премиерка, а после неколку часа беше поднесена и нејзината оставка

СТОКХОЛМ – Шведскиот парламент денеска ја избра Магдалена Андерсон, претседателката на Социјалдемократската партија, за нов премиер, со што стана првата жена на чело на шведската влада во историјата на земјата.

Извор: google

СТОКХОЛМ – Шведскиот парламент денеска ја избра Магдалена Андерсон, претседателката на Социјалдемократската партија, за нов премиер, со што стана првата жена на чело на шведската влада во историјата на земјата.

Андерсон е избран на местото на Стефан Левен на позицијата лидер на партијата и премиер, кој на почетокот на годинава ги напушти тие две функции, пренесува агенцијата АП, а пренесува Танјуг.

Поранешната министерка за финансии Андерсон, исто како и денес, ќе се соочи со првата криза, затоа што најверојатно ќе биде отфрлен владиниот предлог-закон за буџетот, оценува Ројтерс.

Новоименуваниата премиерка Андерсон рече дека е подготвена да ја води земјата дури и ако парламентот го отфрли буџетот на малцинската влада подоцна во текот на денот во корист на нацрт-законот за буџетот на опозицијата.

„Сметам дека буџетот на опозицијата е нешто со што можам да живеам“, изјави Андерсон на новинарите на прес-конференција, пренесува Ројтерс.

Само после неколку часа од оваа изјава Магдалена Андерсон ја поднесе оставката на премиерската функција, откако не беше прифатен предлог-буџетот на нејзината влада и откако нејзиниот коалициски партнер, Партијата на зелените, ја напушти владата.„За мене тоа е прашање на почит, а не „Сакам да водам влада која би можела да биде основа за доведување во прашање нејзиниот легитимитет“, рече таа.

Андерсон додаде дека „коалициската влада треба да поднесе оставка доколку една партија во неа одлучи да ја напушти владата“.

Андерсон е избран да го замени Стефан Левен на позицијата лидер на партијата и премиер, кој ги напушти тие две функции на почетокот на годинава, пренесува агенцијата АП.