ГРЧКА „ДОСЛЕДНОСТ“

Циципас му се „закани“ на Новак, а потоа во првиот круг беше исфрлен од Вимблдон

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас беше поразен во првото коло на Вимблдон од Франсис Тиафо во три сета 6: 4, 6: 4 и 6: 3.

Извор: google

Веќе во понеделникот заврши конкуренцијата на финалистот на Ролан Гарос, кој очигледно имаше краток временски период да се прилагоди на тревната површина на терен.

Циципаса го преслуша Френсис Тиафо за два часа и пет минути игра, така што не останува многу од тврдењето на Стефанос дека тој и другите помлади играчи ќе го запрат сонот на Новак, како што гласеше неговата изјава пред почетокот на мечот.

Пред турнирот, тој истакна дека се надева дека ќе игра против Ѓоковиќ на Вимблдон, но Тиафо од првиот гем во првиот сет покажа дека нема да биде така лесно.

Американецот тогаш го направи првиот брејк, во четвртиот спаси една можност за брејк за Гркот и потоа го доби првиот сет без многу „бранови“.

Во вториот, тој направи клучна пауза во деветтиот натпревар кога поведе со 5: 4, а потоа соодветно се обиде да го потврди и да поведе со 2: 0.

Циципас е познат како играч кој е најдобар кога ќе биде турнат до ѕидот, а тоа го покажа со три шанси за брејк на десеттиот натпревар, во кој Тијафо сепак преовладуваше.

За време на третиот сет, се виде голема борба, Циципас ги искористи своите поени на вториот сервис помалку и во овој дел од играта.

Не ги искористи шансите за пауза, се врати помалку на вториот сервис на противникот и имаше осум победници помалку од противникот, додека нивниот број на грешки беше скоро изедначен.

Се на се, Тиафо му го одзеде сервисот на Гркот на првиот натпревар, а потоа го стори истото во деветтиот за да ја потврди големата победа и пласман во следната рунда на Вимблдон, каде го чека подобриот од пресметката помеѓу Васек Посписил и Роберт Карбалес Баења.