РАДИКАЛЕН ПРЕСВРТ

Англија ги укина скоро сите мерки

Англија ги укина скоро сите мерки. Се отвораат стадиони, клубови, сали …

Извор: google

Англија ги укина скоро сите мерки. Се отвораат стадиони, клубови, сали …
Сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирусите беа укинати денес во Англија на денот наречен „Ден на слободата“, и покрај зголемувањето на бројот на случаи, што ја загрижува научната заедница и некои политичари.

Од полноќ во Англија салите и стадионите можат да се отворат со полн капацитет, дискотеките можат повторно да се отворат, повторно може да има бар во пабовите и веќе нема ограничување на бројот на луѓе што можат да се соберат. Ова е ново поглавје во борбата против пандемијата. Носењето маска повеќе не е задолжително, но се препорачува за јавен превоз и во продавници и повеќе не сте поканети да работите од дома.

Британскиот премиер Борис Џонсон го предупреди населението да биде внимателно.

„Ве молиме, бидете внимателни и преминете на следната фаза на мерките за ублажување утре, со целосна претпазливост, неопходна почит кон другите и ризиците што сè уште ги носи оваа болест“, праша конзервативниот водач на видео на Твитер во неделата бројот на случаи во последните неколку недели.

Џонсон се надева на вакцината и покрај зголемениот број случаи. Доколку се покаже дека вакцината заштитува од потешки форми на болест и смрт и покрај зголемениот број на заразени, тоа може да биде важна информација за другите земји во смисла на враќање во нормален живот, пишува Ројтерс.

Џонсон: Ова е вистинско време, но мора да бидеме внимателни
Според податоците на Владата, Велика Британија имала 48.161 нови инфекции и 25 смртни случаи во рок од 28 дена од вчерашниот позитивен тест. Двете бројки се пониски од саботните, кога имало 54.674 позитивни и 41 смртни случаи. Но, новата стратегија носи и ризици – може да се појави варијанта отпорна на вакцини или бројот на случаи да биде толку голем што може да доведе до застој во економијата.

„Ако не го сториме тоа сега, може да прашаме, кога воопшто ќе го сториме тоа? Изјави Џонсон на Твитер. „Ова е вистинско време, но мора да бидеме претпазливи. Мора да бидеме свесни дека за жал вирусот е сè уште тука“.

Велика Британија е на седмото место во светот според смртни случаи, но 87 проценти од британското возрасно население примило барем една доза од вакцината и повеќе од 68 проценти две. Бројот на мртви во текот на денот, кој сега е околу 40, е далеку од бројките од врвот на пандемијата во јануари, кога имаше 1.800.

Целта на укинување на мерките е забрзување на економското закрепнување, но таа амбиција може да биде загрозена ако се појават десетици илјади нови инфекции дневно, принудувајќи стотици илјади луѓе да се самоизолираат – не само заразените, туку и нивните контакти . Џонсон и секретарот за финансии Риши Сунак во моментов се во самоизолација затоа што биле во контакт со лице заразено со коронавирус.