ПОЖАРИ ВО ТУРЦИЈА

Започна евакуацијата на туристите од Бодрум поради пожарот

ИСТАНБУЛ – Туристите во Турција денеска побрзаа да се евакуираат со чамци за спасување, откако им беше кажано да се евакуираат од некои хотели во егејското летувалиште Бодрум поради непосредна опасност од пожар, јавија турските медиуми.

Извор: google

ИСТАНБУЛ – Туристите во Турција денеска побрзаа да се евакуираат со чамци за спасување, откако им беше кажано да се евакуираат од некои хотели во егејското летувалиште Бодрум поради непосредна опасност од пожар, јавија турските медиуми.

Единиците на крајбрежната стража ја спроведоа операцијата, а властите побараа од сопствениците на приватни чамци и јахти да помогнат во евакуацијата поради непосредна опасност од нови пожари, пренесува АП.

Бројот на загинатите во пожарите што беснеат во турските медитерански градови денеска се искачи на шест откако загинаа двајца шумски чувари, потврди турскиот министер за здравство.

Во пожарите што беснеат низ цела Турција, од среда изгореа хектари шуми и неколку населени места, а огнот се шири во селата и туристичките одморалишта и ги принудува луѓето да се евакуираат, пренесува Танјуг.
Турскиот министер за земјоделство и шумарство Бекир Пакдемирли во саботата рече дека 88 од 98 пожари се ставени под контрола.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган денеска ја посети загрозената област.
„Не можеме ништо друго освен да бараме милост од Бога за загубените животи, но можеме да замениме с everything што е изгорено“, рече Ердоган, истакнувајќи дека бројот на противпожарни авиони е зголемен од шест на 13, вклучувајќи авиони од Украина, Русија и Азербејџан.и Иран.

Тој нагласува дека не биле евакуирани само српските туристи, туку сите.

Oколу 3.000 луѓе, претежно од Русија и Украина, беа евакуирани од безбедносни причини, бидејќи ветрот предизвикува чад кон хотелите, а можни се и прекини на електричната енергија во текот на ноќта, но ситуацијата полека се смирува.

Од 98 пожари, 88 се под целосна контрола, има помали жаришта, па пожарникарите се обидуваат да ги стават преостанатите десет под контрола. Русите им помагаат на авионите, гледам во турските медиуми дека се приклучија и азербејџански пожарникари. И покрај сета болка околу пандемијата, се појавија и пожари.

Досега се настрадани шест турски државјани, а една жртва додлегна на повредите во Мармарис, другите две жртви подлегнаа на повредите на пат кон Анталија.
Кога станува збор за странските туристи, нема жртви, пренесува Танјуг.