ПОТРЕСИ

Земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала го погоди островот Крит денес, предизвикувајќи материјална штета главно на стари куќи, пренесува „Катимерини“, како што јави Танјуг.

Извор: google

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала го погоди островот Крит денес, предизвикувајќи материјална штета главно на стари куќи, пренесува „Катимерини“, како што јави Танјуг.

Епицентарот на земјотресот бил на 22 километри југоисточно од главниот град на островот Хераклион, на длабочина од 4,5 километри.

Според извештаите на локалните медиуми, земјотресот ги потресе прозорците и предизвика пукнатини на theидовите на куќите во областа на градот Аркалохори.

Следуваа неколку последователни потреси.
Претседателот на Организацијата за планирање и заштита на земјотресите, Ефтимиос Лекас, рече дека овој земјотрес не треба да предизвикува посебна загриженост бидејќи ваквите размери се нормални во тој регион.