ГЛОБАЛЕН НАПАД ВРЗ НОВИНАРСТВОТО

Израелска група преку мобилните телефони шпиунира новинари и неистомисленици во светот

Според истрагата, шпионски софтвер се продава на авторитарни режими и се користи кон новинари и неистомисленици.

Извор: google

Според истрагата, шпионски софтвер се продава на авторитарни режими и се користи кон новинари и неистомисленици. Фејсбук ја тужеше израелската група НСО за наводно насочување на околу 1.400 корисници на својата услуга WhatsApp со својот шпионски софтвер.

Политичките неистомисленици, активисти за човекови права и новинари се шпионирани од софтвер кој беше продаден на авторитарни режими, откри истрага во медиумите.

Истрагата за Пегасус се заснова на список со повеќе од 50 000 броеви на мобилни телефони за кои се верува дека биле злоупотребени од израелската група НСО и излегле во забранети приказни за непрофитни цели и групата за човекови права Амнести Интернешнл во Париз.

Воен степен на малициозен софтвер инфицира телефони, дозволувајќи му на операторот пристап до пораки, фотографии, е-пошта и податоци за локацијата, како и тајно да ги контролира микрофоните и камерите на уредот.

Конзорциум од 16 медиумски организации беше во можност да идентификува повеќе од 1.000 лица во 50 земји кои, наводно, биле избрани за потенцијален надзор од клиенти на НСО.

Алатка за заплашување
Вклучува повеќе од 600 политичари и официјални лица, десетици директори на компании и активисти за човекови права, неколку шефови на држави и над 180 новинари, вклучувајќи го и Сесилио Пинеда, мексикански новинар, кој внимателно ги покри криминалот, социјалните теми и корупцијата. Тој беше застрелан во март 2017 година.

На списокот има и новинари кои работат за „Асошиејтед прес“, „Ројтерс“, „Си-ен-ен“, „Волстрит журнал“, „Монд“ и „Фајненшл тајмс“. Се верува дека властите шпионирале најмалку пет унгарски новинари.

На списокот има и луѓе блиски до Џамал Хашоги, колумнист на Саудиската пошта во Вашингтон, кој беше брутално убиен во саудиската амбасада во Истанбул во октомври 2018 година. Меѓу нив се и неговиот свршеник Хатиџе Елатр, синот Абдулах и сопругата Ханан Елатр.

„Проектот Пегасус открива како шпионскиот софтвер на НСО е оружје избрано за репресивни влади кои сакаат да замолчат новинари, да напаѓаат активисти и да уништуваат незадоволство, ставајќи во опасност безброј животи“, рече Агнес Каламард, генерален секретар на Амнести Интернешнл.

„Бројот на новинари идентификувани како цели, сликовито илустрира како Пегаз се користи како средство за заплашување на критичките медиуми. Станува збор за контролирање на јавниот наратив, спротивставување на контролата и сузбивање на каков било спротивен глас“, додаде таа.

Новинарите се претежно од Блискиот исток и Мексико
Групацијата НСО негираше дека некогаш одржувала „список на потенцијални, минати или постојни цели“. Во специјална изјава, тој го нарече извештајот на Забранетата приказна „полн со заблуди и неосновани теории“.

Компанијата ги повтори своите тврдења дека продава само на „проверени владини агенции“ за употреба против терористи и големи криминалци и дека нема податоци за нејзините клиенти. Критичарите ги нарекуваат наводите нечесни – и обезбедија докази дека НСО директно управува со шпионажа со висока технологија. Тие велат дека постојаната злоупотреба на шпионскиот софтвер Пегасус го нагласува скоро целосниот недостаток на регулација на приватната глобална индустрија за надзор.

Изворот на истекувањето – и како е утврдена нејзината автентичност – не е откриен. Иако присуството на телефонски број во податоците не значи дека е направен обид за хакирање на уредот, конзорциумот соопшти дека верува оти податоците укажуваат на потенцијални цели за државните клиенти на НСО.

Извор: google

Највисоки броеви на списокот, 15 000, имале мексиканските телефони, со голем удел на Блискиот исток. Шпионскиот софтвер NSO Group е вклучен во насочен надзор главно на Блискиот исток и Мексико. Како што се наведува, Саудиска Арабија е меѓу клиентите на НСО. На списоците имало и телефони во земји, вклучувајќи ги Франција, Унгарија, Индија, Азербејџан, Казахстан и Пакистан.

Ирската здравствена служба има за цел „значаен напад за рансомвер“
Портпаролот на француската влада, Габриел Атал, изјави во понеделникот, реагирајќи на истрагата, дека „ова се крајно шокантни факти и, ако се точни, крајно сериозни“.

„Ние сме крајно приврзани за слободата на печатот, затоа е многу сериозно да имаме манипулации, техники насочени кон нарушување на слободата на новинарите, на нивната слобода да истражуваат и да информираат“, рече тој за радио „Франс Инфо“.

Медијапарт, француските истражни медиуми, во меѓувреме објавија дека поднеле жалба до обвинителството. Како потенцијални цели се наведени двајца нивни новинари, вклучувајќи го и ко-основачот Еди Пленел. Тие ги обвинуваат мароканските разузнавачки служби дека ги шпионирале.

НСО е насочена кон тужбата
Известувањето на конзорциумот на проектот Пегасус ги зајакнува обвинувањата известува Euronews.