КРАЛОТ ИЗГУБИ

Ѓоковиќ поразен од Буста

ТОКИО – Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ не успеа да освои ниту бронзен медал на Олимписките игри во Токио, бидејќи денеска беше поразен во мечот за третото место од Шпанецот Пабло Карен Буста 6: 4, 6: 7 (6: 8), 6: 3, пренесува Танјуг.

Извор: google

ТОКИО – Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ не успеа да освои ниту бронзен медал на Олимписките игри во Токио, бидејќи денеска беше поразен во мечот за третото место од Шпанецот Пабло Карен Буста 6: 4, 6: 7 (6: 8), 6: 3, пренесува Танјуг.

Видно исцрпен откако загуби две полуфиналиња во петокот, српскиот тенисер успеа да ја зачува меч топката во тај-брејкот од вториот сет, да го одведе мечот на третиот, да спаси уште три меч топки во решавачката игра, но не повеќе од тоа.

Сега треба да се обиде да го освои бронзениот медал заедно со Нина Стојановиќ во мечот за третото место против австралиската комбинација Ешли Барт и Џон Пирс.