ЛИЦЕМЕРИЕ И ДИПЛОМАТИЈА

Приштина постхумно го одликуваше синот на Бајден

ПРИШТИНА – Привремените институции во Приштина постхумно го доделија претседателскиот медал за владеење на правото на Бо Бајден (1969-2015), син на американскиот претседател Бајден, за неговиот придонес во судскиот систем по војната во 1999 година, пренесува Радио на Слободна Европа.

Извор: google

ПРИШТИНА – Привремените институции во Приштина постхумно го доделија претседателскиот медал за владеење на правото на Бо Бајден (1969-2015), син на американскиот претседател eо Бајден, за неговиот придонес во судскиот систем по војната во 1999 година, пренесува Радио на Слободна Европа.

Бо Бајден, поранешен државен обвинител на американската сојузна држава Делавер, помогна да се обучат локални обвинители и судии во Косово и Метохија во рамките на проектот на ОБСЕ.

„Бо работеше од срце на Косово. „Се заљуби во таа земја“, рече американскиот претседател во однапред снимена видео порака што беше емитувана за време на церемонијата во неделата во Приштина, пренесува Гласот на Америка.

Претседателката на привремените приштински институции, Вјоса Османи, рече дека САД направија многу за Косово и Метохија.

„Она што САД и американскиот народ го направија за нашата земја, нашата слобода, нашето право да постоиме, го надминува секое актуелно партнерство во светот. „Господине претседателе, Косово е и ваш дом“, рече Вјоса Османи на церемонијата на доделување на претседателскиот медал, што го презеде американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет.

Во 2016 година, додека беше потпретседател на Соединетите држави, Бајден го откри споменикот на неговиот син во Косово и Метохија, а една од улиците во близина на воената база Бондстил, каде што се наоѓаат 700 американски војници, го носи неговото име, пренесува Танјуг

Амбасадата на САД во Приштина објави на Твитер дека Бо Бајден „воспостави и зајакна институции и процедури во областа на владеењето на правото и обезбеди основни права за сите жители на Косово, во рамките на програмата на Министерството за правда на САД“.