ЗАБЕЛЕШКА КОН ОРГАНИЗАТОРИТЕ

Ѓоковиќ: Тешко е да се игра на сонце, можеа да го поместат натпреварот

Новак Ѓоковиќ го победи Хуго Делијан на стартот на Олимписките игри со резултат 6:2, 6:2 за нешто повеќе од еден час тенис и без преголеми проблеми.

Извор: google

Новак Ѓоковиќ го победи Хуго Делијан на стартот на Олимписките игри со резултат 6:2, 6:2 за нешто повеќе од еден час тенис и без преголеми проблеми.

Единствениот проблем за српскиот ас беа временските услови, односно големата жештина во Токио денес, за која Ѓоковиќ по триумфот изјави:

– Во суштина, прашањата се секогаш исти. Ме прашаа какво е искуството во Олимпиското село, каков беше денешниот натпревар. Можам да ти го кажам тоа, веројатно ве интересира. Мислам дека играв доволно за да победам. Постојат некои сегменти кои беа добри, некои беа помалку добри, кои беа подобри на тренингот, но тоа е сосема нормално. Знам дека можам многу подобро. Олимписките игри се, очекувањата се големи, притисок, но 6: 2, 6: 2, поминав на теренот колку што траеше. Условите за игра се тешки, исцрпувачки е да се биде на теренот на оваа горештина. Особено кога е сонце – изјави Ѓоковиќ по мечот.

Српскиот ас тогаш се фокусираше директно на ИТФ и организациските работи кои не им помагаат на играчите.

– Сега е многу пријатно. Не разбирам зошто ИТФ не го помести стартот на првите натпревари од 11 до 15 часот. Како и да е, ќе се играше до полноќ. Еве и сега кој знае колку долго ќе се игра. Тие имаат одлично осветлување на секое поле. Добро, можеби тие имаат доволно силен изговор и причина за телевизија, но временската зона и на Америка и на Европа е подобра кога ќе се игра тука подоцна.

– Тоа е искуство да се претставува вашата земја и вашиот спорт. Тоа е посебно искуство во олимпиското село, многу спортисти ми пријдоа. Почестен сум со толку многу внимание и тоа секако ми одговара и ме радува, сè додека не треба да се тргнам настрана и да се посветам на некоја рутина, да се фокусирам на она што ми е најважно. Но, олимпиското искуство е различно од кој било турнир што го имаме во текот на годината и се обидувам да апсорбирам колку што можам.

Јан-Ленард Штруф ќе биде следниот противник на Ѓоковиќ на патот до олимпискиот медал.

– Имам добар резултат против него, имавме неколку тешки натпревари. Ако сервисот започне, тој е крајно опасен, може да излезе на волеј, топките можат да летаат побрзо, па за играчи како него, овие услови се одлични. Очекувам многу да ме нападне, да ми ги скрати топките, да ми одвои време. Знам што ме чека, ќе се подготвам и се надевам на најдоброто.