APPLE НОВИТЕТИ

Пристигна iPhone 13, најскапиот телефон на сите времиња

Apple го претстави iPhone 13 Pro, најновиот смартфон, наследник на iPhone 12 Pro. За време на годишното претставување на производот на Apple беа објавени и iPhone 13 и iPhone 13 Mini.

Извор: apple

Apple го претстави iPhone 13 Pro, најновиот смартфон, наследник на iPhone 12 Pro. За време на годишното претставување на производот на Apple беа објавени и iPhone 13 и iPhone 13 Mini.

Извршниот директор на Apple, Тим Кук, за време на презентацијата, го нарече овој модел како најпрофесионалниот iPhone досега кој работи со процесорот 15 Bionic на Apple, има Super Retina XDR дисплеј, подолг век на батеријата и има редизајниран систем за камера TrueDepth кој зазема 20% помалку „засечен“ простор во споредба со претходните модели на iPhone.

Стандардните iPhone 13 и iPhone 13 Mini исто така доаѓаат со понапредни карактеристики на камерата како новиот “кино режим” на Apple. Имено, оваа функција го задржува фокусот на предметот и автоматски го пренесува во реално време.

Apple го лансираше својот прв модел iPhone Pro во 2019 година со iPhone 11 Pro. Тој е позициониран како поскапа алтернатива на почетниот iPhone за оние кои се подготвени да платат за пософистицирани камери, подобар екран и дополнителна меморија. Најголемата разлика помеѓу стандардните модели на iPhone и Pro главно се сведува на камерата.