ПАЃА ЛИРАТА, ПАЃА ЕРДОГАН?

На Ердоган му се заканува бродоломот на лирата

Турската влада ги отфрла барањата на опозицијата за одржување предвремени избори бидејќи се надеваат дека до јуни 2023 година ќе ја поврати разнишаната доверба на граѓаните кои и го вртат грбот поради економската криза.

Извор: google

Турската влада ги отфрла барањата на опозицијата за одржување предвремени избори бидејќи се надеваат дека до јуни 2023 година ќе ја поврати разнишаната доверба на граѓаните кои и го вртат грбот поради економската криза.

Падот на турската лира ја продлабочи економската криза во земјата, а опозицијата започна широка кампања за распишување предвремени избори. Власта не сака ни да чуе за тоа бидејќи очигледно се плашат дека овојпат незадоволните граѓани ќе им го свртат грбот.

„Претседателот Ердоган ја води земјата до глад, тој повеќе не е во состојба да ја води економијата на земјата. Бараме итно да се распишат предвремени избори“, изјави лидерот на водечката опозициска Републиканска народна партија, Кемал Киличароглу, кој сега се обидува да ја искористи економската криза во земјата за конечно да ја преземе власта.

Како што најави, неговата партија ќе организира митинзи низ целата земја, со цел да го принуди Ердоган да ги отвори гласачките кутии со поддршка на незадоволните граѓани.

„Зошто се плашите да излезете пред граѓаните? Порано или подоцна, нема да можете да ја избегнете казната на народот. Ќе ја почитуваме волјата на граѓаните, каква и да е таа“, пркосно рече Киличдароглу.

Лира во последните неколку дена доживеа бродолом кој не се памети. Сега курсот на националната валута во однос на доларот е 1: 12,5 лири. Во текот на оваа година неговата вредност падна на рекордно високо ниво – за повеќе од 40 проценти. Тоа доведе до бран поскапувања и инфлација која достигна 20 проценти.

Многу граѓани веќе го чувствуваат тоа во своите паричници. „Се поскапе, цените секојдневно се зголемуваат. Луѓето го купуваат само она што треба. А оние кои имаат повеќе пари купуваат поголеми количини намирници, бидејќи утре ќе бидат уште поскапи“, пренесуваат медиумите изјавите на продавачите од истанбулските маркети.

Претседателот Ердоган се надева дека економијата ќе закрепне наскоро откако ќе се стабилизира епидемијата на корона вирусот. Тој е на удар на критики поради отфрлањето на предлозите на економистите за зголемување на каматните стапки. Од средината на 2019 година, тој смени тројца гувернери на централните банки кои се залагаа за зголемување на каматните стапки. Политичките противници го обвинуваат дека демне на власт, дека се опкружува со пријатели и роднини, луѓе кои го дружат, но не можат успешно да се справат со се потешките економски предизвици на земјата.

„Проблемите со поскапувањето поради падот на курсот на лирата, кој нема економска основа, ќе ги решиме за доброто на нашата нација преку поголеми инвестиции, производство и вработувања“, посочи тој и нагласи дека никогаш нема да поддржи. политиката на зголемување на каматните стапки.

Извор: google

Опозицијата се обидува да ја искористи економската криза за конечно да стави крај на речиси дведецениското владеење на Партијата на правдата и развојот (АКП) на Ердоган. Затоа претседателот на Републиканската народна партија Киличдароглу најавува организирање митинзи на поголеми места низ државата, за да го принудат шефот на државата да закаже вонреден излез на гласање со поддршка на незадоволните граѓани. Киличдароглу ужива поддршка од неколку помали опозициски партии, но прашање е дали тоа ќе биде доволно за освојување на власта. Анкетите потврдуваат дека Ердоган ја губи популарноста, па овојпат може да дојде до промена на шефот на државата. Власта тврди дека тоа се всушност нарачани испитувања на јавното мислење со цел да се збунат гласачите.

Граѓаните ќе излезат на гласање во јуни 2023 година, односно редовно“, им порача претседателот на политичките противници. Власта очигледно се надева дека во меѓувреме повторно ќе ја добие довербата на граѓаните за кои се верува дека и го свртеле грбот поради економската криза.

Коалициониот партнер на Ердоган, лидерот на десничарската Партија за националистичко движење (МХП), Девлет Бахчели, се пофали со обвинувања против опозициските партии.

„Опозицијата не знае ништо друго да направи освен да бара предвремени избори. Таа е мобилизирана од други земји кои работат против Турција. Нема да бидеме поразени од домашни и странски финансиски банди“, не ги бира зборовите Бахчели, кој и на своите политички противници им порачува: заборавете, нема да има предвремени избори.

На последните парламентарни избори, кои се одржаа кон средината на 2018 година, двете владејачки партии освоија 53,5 отсто од гласовите во Народната коалиција: АКП на Ердоган – 42,5 и МХП на Бахчели – 11 отсто.

Извор: google