ТЕНИС ВО ТОКИО

Кој доминира во тенисот на ОИ во Токио

Новак Ѓоковиќ излегува по трет пат на централниот терен во Центарот „Аријака“ во Токио, каде го игра натпреварот од осминафиналето на Олимписките игри.

Извор: google

Новак Ѓоковиќ излегува по трет пат на централниот терен во Центарот „Аријака“ во Токио, каде го игра натпреварот од осминафиналето на Олимписките игри. Најдобриот тенисер во светот ќе ги одмери силите со Александро Даводиќ Фокин од Шпанија. Ноле е фаворит на овој дуел, но треба да се биде внимателен, бидејќи 22-годишниот играч направи голем напредок.

Двајцата досега одиграа еден натпревар. Годинава беше во Рим, а српскиот ас беше убедлив – 6: 2, 6: 1.

Сепак, топлината може да биде голем проблем за двајцата тенисери. Денес Шпанката Паола Бадоса мораше да го предаде мечот бидејќи претрпе топлотен удар и беше изнесена од полето со инвалидска количка.

ВТОР СЕТ: Ѓokоковиќ – Давидовиќ Фокина 6: 3

ПРВ СЕТ: Ѓоковиќ – Давидовиќ Фокина 6: 3

6: 3 – Најдобрите на планетата го завршија првиот сет брилијантно. Одигра добра партија и дојде на чекор до пласман во четвртфиналето на Олимписките игри.

5: 3 – Александро Давидовиќ Фокина освои уште еден натпревар на свој сервис. Тој ја продолжи првата поставена лента за уште една игра.

5: 2 – Важна игра победи најдобриот играч на планетата. Сега уште една игра го дели додека не го освои првиот сет.

4: 2 – Фокина скоро направи верисилитил од готовиот. Шпанецот водеше со 40: 0, Ѓоковиќ успеа да ја добие брејк топката, но 34-от играч на планетата успеа да најде начин да ја добие играта.

4: 1 – Срвин го потврди брејкот и сега суверено чекори кон освојување на првиот сет. Нашиот ас веќе сервираше четири аса.

3: 1 – Новак Ѓоковиќ ја искористи третата брејк топка и прв дојде до значителна предност. Сега тој треба да ја задржи својата услуга.

2: 1 – Новак Ѓоковиќ се соочи со две брејк топки и ги спаси обете. Во првиот дел од играта, сервисот не му одеше по својот пат, но потоа тој погоди пет важни почетни удари и тоа му помогна да ја врати предноста на своја страна.

1: 1 – Беше 30:30, но Шпанецот успеа да најде начин правилно да ја донесе играта и го израмни резултатот.

1: 0 – Убедлив старт на Новак Ѓоковиќ. Тој не му дозволи ниту еден поен на ривалот. Исто така е добро што услугата работи на почетокот на натпреварот.