КРАЛОТ НА ТЕНИСОТ

Ѓоковиќ ја освои шестата титула на Вимблдон и 20-от Грен слем во неговата кариера

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ денес ја освои шестата титула на Вимблдон, откако во финалето го совлада Италијанецот Матео Беретини со 6:7 (4), 6:4, 6:4, 6:3.

Извор: google

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ денес ја освои шестата титула на Вимблдон, откако во финалето го совлада Италијанецот Матео Беретини со 6:7 (4), 6:4, 6:4, 6:3.

Со победата во своето 30-то финале на Грен слем турнирите, Djоковиќ стигна до 20-от грен слем трофеј и со тоа се изедначи со Роџер Федерер и Рафаел Надал по бројот на освоени титули на четирите најголеми турнири.

Исто така, Ѓоковиќ е на пат да го освои календарскиот Грен слем, бидејќи денешната победа му го донесе третиот грен слем годинава, по Австралија опен и Ролан Гарос, пренесува Бета.
Ниту еден тенисер не ги освоил првите три грен слема во сезоната од Род Лејвер во 1969 година.
Ова е 85-та титула во неговата кариера.

Извор: google

Од друга страна, моментално, деветтиот тенисер во светот го одигра своето прво грен слем финале и не успеа да стане првиот Италијанец со грен слем титула по Адријан Паната од Ролан Гарос во 1976 година.

Ова беше трет натпревар помеѓу Ѓоковиќ и Беретини и трета победа на српскиот тенисер.

Ѓоковиќ: Освојувањето на Вимблдон отсекогаш бил најголемиот сон

ЛОНДОН – Освојувањето на Вимблдон отсекогаш бил најголемиот сон, секогаш морам да се потсетувам колку е задоволство да уживам во вакво нешто. Знаете дека кога имав седум години го направив овој трофеј дома, а денес го држам шестиот трофеј, изјави најдобриот тенисер на светот Новак okоковиќ по победата против Матео Беретини во финалето на Вимблдон.

Извор: google

Ѓоковиќ стигна до 20-от грен слем турнир и се израмни со Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Во исто време, тој сега е актуелен шампион на Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон, и ќе има можност да го комплетира календарот Грен слем на УС Опен.

„Патот продолжува, се надевам дека ќе се случи. Ќе се обидам, во одлична форма сум, играм добро, најдобриот тенис на Грен слем турнирите, тоа се најголемите приоритети во оваа фаза од мојата кариера “, пренесува Танјуг.

Тој исто така ја искористи можноста да им оддаде голема почит на Федерер и Надал.

„Никој нема да запре, тоа се двете легенди, двајцата најважни играчи што ги запознав и причината зошто сум тоа што сум денес. Тие ми помогнаа, кога влегов во Топ 10 изгубив од нив, тие му покажаа што да прави, како да напредува. Дури и по 2010, 2011 година, во последните 10 години, сè е неверојатно “, посочи Ѓokоковиќ.

Извор: google

Италијанскиот „Газета дело спорт“ пишува дека приказната на Беретини на Вимблдон нема среќен крај, а „Република“ истакнува дека сонот на Беретини траел еден сет, шпанска „Марка“ наведува дека okоковиќ се искачил на тенискиот Олимп, а германскиот „Билд“ дека Djоковиќ ја потврдил својата доминација.

Извор: google