КИПАРСКИ СПОР

Ердоган контра Европа за кипарското решение, поддршка за две држави на еден остров

Ердоган им порача на кипарските Турци Анкара дека го поддржува решението за две држави и ќе отвори разговори со талибанците.

Извор: google

Ердоган им порача на кипарските Турци Анкара поддржува решение за две држави и ќе отвори разговори со талибанците.

Претседателот на Турција за време на контроверзната дводневна посета на северен Кипар изјави дека тој сè уште цврсто поддржува решение на две држави на островот. Ердоган го искористи обраќањето на молитвата Курбан Бајрам за да им каже на присутните дека Анкара планира да започне разговори со талибанците за обидот на Турција да управува со аеродром во Кабул.

Реџеп Таип Ердоган пристигна во Кипар во понеделникот, на 47-годишнината од турската воена инвазија што го подели островот по етнички линии. Северната страна на земјата го одбележува 20 јули како „ден на мирот и слободата“.

Ердоган треба да присуствува на бројни официјални настани во текот на 48-часовната посета, вклучувајќи фудбалски натпревар со министри и претставници на кипарските Турци во Никозија и „специјална“ седница на парламентот.

Обраќајќи им се на пратениците во понеделникот, Ердоган рече дека неговата земја стои на решението на две држави за Кипар, велејќи дека ниту една држава не може да си дозволи „да изгуби уште 50 години“. Тој додаде: “Ние целосно го поддржуваме предлогот презентиран од [претседателот на кипарските Турци] Ерсин Татар. Ние немаме намера да правиме компромис”.

Ердоган исто така рече дека Турција ќе изгради нова претседателска зграда за северен Кипар, како и национален парк во областа Метехан. Тој понатаму тврди дека кипарските Грци никогаш не ги виделе кипарските Турци како нивни рамноправни, додавајќи: „Нема ништо друго да се разговара во овие преговори“.

Некои партии на кипарските Турци, вклучително и најголемата опозициска Републиканска турска партија (ЦТП) и Комуналната демократска партија (ТДП), рекоа дека ќе ја бојкотираат парламентарната седница во понеделник, заради наводното мешање на Анкара во домашната политика.

Во изјавата издадена на Интернет, ЦТП рече дека верува дека односите меѓу Турција и северен Кипар стануваат неодржливи. Исто така, посочи дека нема состаноци со опозициските партии во распоредот на Ердоган.

Во меѓувреме, ТДП соопшти дека го бојкотира обраќањето на Ердоган пред пратениците во врска со депортацијата на Али Бизден, координатор за печат на поранешниот лидер на кипарските Турци, Мустафа Акинџи, од аеродромот Сабиха Гикчен во Истанбул на 6 јули оваа година

„Како резултат на тоа што нашите граѓани не беа одведени во Турција во последните денови, ние, како ТДП, одлучивме да не учествуваме на парламентарната седница што ќе се одржи на 20 јули“, велат од партијата.

Ердоган: Турција ќе разговара со талибанците за предлозите за аеродромите во Кабул
Говорејќи по молитвата за Курбан Бајрам во џамијата Хала Султан во Лефкоса во вторникот, Ердоган им рече на присутните дека неговата земја планира да започне разговори со талибанците.

Извор: google

Турција предложи да го обезбеди и управува со меѓународниот аеродром Хамид Карзаи во Кабул. Досега, Анкара преговараше со Соединетите држави за ова прашање.

Ниски очекувања додека ООН се обидуваат да започнат мировни разговори за Кипар
Ердоган е единствениот што може да ги започне мировните разговори на Кипар | Преглед
„Овој процес исто така ќе се дискутира со талибанците“, рече Ердоган, додавајќи дека исламистите исто така преговарале со САД и „треба да ги водат овие разговори многу поудобно со Турција“.

Коментарите на Ердоган уследија по предупредувањата на Талибанците минатата недела дека Турција треба да ги повлече своите трупи од Авганистан, заедно со другите странски сили. Прашањето за аеродромот стана сè поитно пред конечното повлекување на последните 2.500-3.500 американски војници и 76.000 сојузнички војници на НАТО од Авганистан, во време кога талибанците брзо заземаат терен во земјата.

Кипарските Грци протестираат додека ЕУ цврсто стои
Пристигнувањето на претседателот Ердоган во понеделникот беше пречекано со протести на кипарските Грци во селото Деринија, на 2 километри оддалеченост од фамагуста под контрола на Турција.

Демонстрантите повикаа на обединување на фрактурата на државата, за разлика од проекциите на Ердоган за иднината на Кипар.

Учесникот Андреас Хараламбос за АП изјави: „Дојдовме денес во Деринија бидејќи ова е местото каде што беше повикан да дојдеме тука и да викнеме за обединет Кипар, федерален Кипар, Кипар што го сакаме и единствениот Кипар што може да ни даде иднина , се надевам на утре “.
Некои политички партии на кипарските Турци изјавија дека планираат да го бојкотираат парламентарното обраќање на Ердоган Недим Енгинсој / АП
Колегата протестант Костас Антониу рече: „Ердоган ја игра својата игра како што сака, но лично не верувам дека ќе доминира на крај. Во политиката се случуваат многу работи “.

Само Турција ја признава турско-кипарската декларација за независност, а земјата чува 35.000 војници на медитеранскиот остров.

Со резолуција од 1983 година, Советот за безбедност на ООН го осуди отцепувањето на кипарските Турци како правно неважечко и повика на негово повлекување. Европската унија исто така отфрли договор за две држави.

Претседателката на Европската комисија Урсула Вон дер Лајен на почетокот на овој месец во Никозија рече дека 27-те членки во блокот, во кои Кипар се приклучи во 2004 година, „никогаш, никогаш“ нема да прифатат таков аранжман.

Но, Турција и некои кипарски Турци велат дека договорот со две држави е единствениот начин за мир затоа што скоро пет децении преговори засновани на фалсификување федерација не доведоа никаде.