УШТЕ ЕДНА ПОБЕДА

Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ забележа нов триумф на Вимблдон. Го совлада Унгарецот Мартон Фуковиќ со 3: 0 во сетови 6: 3, 6: 4, 6: 4 и се пласираше во полуфиналето на Вимблдон. Следниот ривал на српскиот тенисер е подобар од дуелот Качанов – Шаповалов.

Извор: google

Новак Ѓоковиќ забележа нов триумф на Вимблдон. Го совлада Унгарецот Мартон Фуковиќ со 3: 0 во сетови 6: 3, 6: 4, 6: 4 и се пласираше во полуфиналето на Вимблдон. Следниот ривал е подобар од дуелот Качанов – Шаповалов.

Новак започна насилно, потоа имаше пад во играта. Сепак, противникот не го искористи тоа. Иако пружи голем отпор, Унгарецот немаше сила посериозно да ја угрози играта на Новак. На крајот победата и пласманот на Ѓоковиќ во полуфиналето дојдоа сами по себе.

Ѓоковиќ започна силно и беше на чекор да го реши сетот во своја полза со нула. Сепак, Унгарецот успеа да врати еден брејк и освои два свои сервиси, но сепак немаше сили да се сврти и српскиот ас го доби првиот сервис со 6: 3.

Најголемата борба беше забележана во вториот сет. Двајцата тенисери постојано го притискаа сервисот на противникот. На првиот натпревар Новак пропушти четири можности за брејк. Потоа, се виде дека многу игри играа разлика, но немаше можности за прекин до деветтиот натпревар, кога Новак му го одзеде сервисот на противникот.

На следниот гем, Новак става крај на вториот сет на свој сервис – 6: 4.

Третиот сет на Новак започна со брејк, што донекаде го канализираше текот на сетот. Фуковиќ се обиде да се врати, но ја пропушти својата шанса на четвртиот натпревар. Уште неколку натпревари на разликата, но немаше прекини. Ѓоковиќ ги носи сетот и мечот до крај за конечни 6,4 во третиот сет.